Järjestä osatapahtuma

Ohjeita 2018 järjestäjille

ILMOITTAUTUMINEN ON PÄÄTTYNYT!

Suomen sosiaalifoorumi 2018

Helsingissä ruotsinkielisellä työväenopisto Arbiksella 21.-22.4.2018 

Suomen sosiaalifoorumi tekee paluun Arbikselle, ja tapahtuma järjestetään jälleen kaksipäiväisenä. Sosiaalifoorumin ohjelma rakentuu osatapahtumista, joita järjestöt, liikkeet, ryhmät ja muut kansalaisyhteiskunnan toimijat järjestävät. Osatapahtumat jakaantuvat viiden teeman mukaisiksi kokonaisuuksiksi.


Ilmoittautuminen on auki 16.3.2018 asti.
Ilmoittautumisen tietoja voi täydentää 29.3. asti. Saat ilmoittautumisen yhteydessä linkin, jonka kautta tietoja voi täydentää.

Tutustuthan ennen ilmoittautumista menettelytapaohjeisiin! Lisätietoja saa oman teeman teemakoordinaattorilta, jotka on listattu alla.

-> Menettelytapaohjeet osatapahtuman järjestäjälle

Osatapahtumajärjestäjille järjestetään tänä vuonna myös fasilitointikoulutus osatapahtumien suunnittelun tueksi. Koulutus järjestetään jo 15.2.!

-> Tutustu ja ilmoittaudu koulutukseen viim. 14.2.! 

Teemat ja teemakoordinaattorit 2018

Suomen sosiaalifoorumi kutsuu tänä keväänä järjestöt, verkostot ja ryhmät miettimään ratkaisuja tämän päivän polttaviin haasteisiin. Tapahtuma jakautuu viiteen eri teemaan, jotka on muotoiltu haasteiksi. Haasteita tukevat avainsanat, jotka avaavat teeman sisältöä tarkemmin.

Katoava vapaus eli kuinka demokratia vallataan takaisin?
Demokratia, kansalaisyhteiskunta, ilmaisunvapaus, media, koulutus

Irma Peiponen; irma.peiponen at arabianranta.com

Systeemikriisi!
Ympäristö, ihmiskasvoinen globalisaatio, tulevaisuuden maailman rakennuspalikat

Eeva Huttunen; eeva.huttunen at gmail.com
Mira Mielonen; mira.mielonen at gmail.com

Kahden kerroksen väkeä
Työ, työttömyys, toimeentulo ja talouden monet muodot

Ruusu Blomberg; ruusu.blomberg at gmail.com
Hilkka Niemistö; hilkka.niemisto at evl.fi

Erilaisen pelosta luottamuksen ja rauhan rakentamiseen
Yhdenvertaisuus ja moninaisuus rasismia, syrjintää ja sotimista vastaan

Teemu Matinpuro; teemu.matinpuro at gmail.com
Hannele Ollilainen; sitruunankeltainen at luukku.com
Erkki Saari; erkki.saari at laurea.fi

Epäreilu peli vai sosiaalinen hyvinvointi?
Asunnottomuus, köyhyys, osattomuus, sosiaaliset oikeudet, hyvinvointivaltion tulevaisuus

Tytti Lallo; tytti.lallo at helsinki.fi
Heikki Ketoharju; heikki.ketoharju at iki.fi

Teemakoordinaattorit muodostavat yhdessä tilijärjestön edustajan, palkattavan koordinaattorin ja tiedottajan sekä puheenjohtajan kanssa Sosiaalifoorumin ohjausryhmän.

Vuonna 2018 Sosiaalifoorumissa:

Ohjausryhmän puheenjohtajana toimii Heikki Ketoharju (heikki.ketoharju at iki.fi).
Tapahtumakoordinaattorina toimii Liisa Uimonen (liisa.uimonen at kansalaisfoorumi.fi)

Share