Sosiaalifoorumin ohjelma

_________________________________________________________________

Lauantai 2.4.2011

Klo 10.00

Avaustilaisuus – Oikeus ja kohtuus (juhlasali)

Klo 12.00

Mistä rauha syntyy? (juhlasali)
Miksi ja miten pääomaverotusta on muutettava (liikuntasali)
Suomen turvapaikkapolitiikan suunta ja seuraukset (luokka 23)
AY-liike, tuottaja-asiakas vai yhteiskunnallinen uudistaja? (luokka 13)
Ihmisoikeudet ja vapaa liikkuvuus (luokka 42)
Miten hyvinvointi järjestetään degrowth-yhteiskunnassa? (luokka 41)
Terveiset Maailman nuorison ja opiskelijoiden festivaalilta Etelä-Afrikasta (luokka 11)
Miten leikkauslistat kaadetaan? – kokemuksia kansalaistoiminnan tuloksista Suomen kunnissa (luokka 12)
Solidaarisuustaloustiede (luokka 45)
Meksikon pitkät vallankumoukset ja ensimmäinen todellinen maailmanvallankumous (luokka 33)
Economic Democracy and Universalism (luokka 35)
Osallisuustalouskeskustelu (luokka 21)
Dokumenttielokuvia globaalin tuotantoketjun työoloista sekä siirtolaisuudesta, laittomasta ja laillisesta (luokka 22)

Klo 14.00

Oikeus olla ihminen – siirtotyöntekijänä Suomessa (juhlasali)
Vastarinta valtion laittomuutta vastaan ja ihmisoikeudet Hondurasissa (liikuntasali)
Tehtävä Suomelle – Kitketään köyhyys kunnollisella koulutuksella (luokka 23)
Epävarmuudesta hyötyjät Suomessa ja maailmalla (luokka 13)
Internet, demokratia ja osallistuminen (luokka 42)
Miehet, naiset ja raha (luokka 41)
Sri Lankan tamilien ihmisoikeudet ja ympäristöoikeudet (luokka 11)
Homot amiksessa (luokka 12)
Raha – kulttuurimme sokea kohta (luokka 45)
Loppuiko historia? – Kaatuuko kapitalismi? Keskustelua finanssikriisistä
ja kapitalismin vaihtoehdoista
(luokka 33)
Kahvia vai sikuria kanssa? Solidaarisen vaihdon mahdollisuudet (luokka 35)

Klo 16.00

Korkeakoulutus muutoksessa (juhlasali)
Sosiaalisen protestin verinen tukahduttaminen Meksikossa: valtio vastaan köyhät (liikuntasali)
Työtaisteluoikeus (luokka 23)
Mahtuuko hyvinvointi yhteen mittariin? (luokka 13)
Arabialainen vallankumous ja kapitalismin kriisi (luokka 42)
Israelin asekauppa (luokka 41)
Via Campesina Suomeen – vaihtoehtoja agribusinekselle (luokka 11)
Finanssikriisin pitkä varjo – Yhdysvaltain asuntomarkkinoilta Euroopan julkisiin talouksiin (luokka 12)
Eläke”uudistus” ja suomalaisen työväenluokan kurittaminen (luokka 45)
Yhdistetään vasemmisto ja vihreät (luokka 33)
Rahaeliitti maksakoon itse kriisinsä – eurooppalainen kansalaisaloite (luokka 35)
Kansalaistoimikunta WikiLeaksin ja yleismaailmallisen julkisuus-periaatteen puolesta! (luokka 21)

Klo 18.00

Ajan henki –elokuva (juhlasali)
Seven, ihmisoikeudet kuuluvat jokaiselle –näytelmä
(luokka 23)
Quien dijo miedo -elokuva (luokka 22)

_________________________________________________________________

Sunnuntai 3.4.2011

Klo 11.00

Pohjois-Afrikka ja Lähi-Itä Egyptin kansannousun jälkeen (juhlasali)
Vastarinnan monimuotoisuus Hondurasin vallankaappauksen vastarinnassa: naisten osallistumisesta perustuslakiin (liikuntasali)
Visio joustavista työmarkkinoista (luokka 23)
Taideammattilaisen tulevaisuus? (luokka 13)
Voimaa Työllisyysvoimalasta: työn teettämisen moninaistuneet tavat ja pätkä- ja silpputyöläisten asema 2015 (luokka 42)
Ruokasuvereniteetti (luokka 41)
Miten vasemmisto voi vallata kulttuurisen hegemonian? Keskustelua median ja kulttuurin rajapinnalla (luokka 11)
Puhutaan rahasta (luokka 12)
Viedäänkö Lapista malmia Venäjälle? Savukosken Soklin kaivos ja uusi kaivoslaki (luokka 35)
Mihin kansalaisliikkeitä tarvitaan (luokka 21)
Helsingin Sanomat – journalismin hautausmaa & dokumenttielokuva Uranium 238 (luokka 22)

Klo 13.00

Perustulo – miten, milloin ja millä rahalla? (juhlasali)
Monikansalliset intressit Latinalaisessa Amerikassa ja väkivalta (liikuntasali)
Oikeus ja kohtuus kasvatuksessa (luokka 23)
Maahanmuuttajat työelämässä: Työ ekskluusion tuottajana? (luokka 13)
Velka ja anteeksianto – paneeli oikeudenmukaisuudesta ja kohtuudesta (luokka 42)
Kansan valta – Suora demokratia Suomen politiikan pelastuksena (luokka 41)
Onko metropoli pelkkä kuntaliitos? (luokka 11)
Aikapankin Tovimarkkina (luokka 12)
Elämmeko unessa? Yrjö Kallisen elämä ja totuus (luokka 35)
Siirtokunnat rauhan esteenä – ajankohtaisia kokemuksia palestiinalaisalueilta (luokka 21)

Klo 15.00

Päätöstilaisuus – Globaali demokratia (juhlasali)

_________________________________________________________________

Share

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.